Damir Čaušević, CEO Monri Paymentsa i suosnivač Money Motiona govori o fintech trendovima u regiji CEE.
Koji su najpopularniji načini plaćanja u regiji CEE (Central and Eastern Europe) i kako se Monri Payments prilagođava tim promjenama?
Studija Europske središnje banke o stavovima potrošača o plaćanju u eurozoni pokazuje da potrošači sve više koriste digitalna plaćanja, a udio gotovinskih plaćanja i dalje se smanjuje. U regiji srednje i istočne Europe situacija se razlikuje od zemlje do zemlje, ali jedan trend je jasan – digitalni novčanici brzo dobivaju na popularnosti. U Hrvatskoj, primjerice, svaka deseta POS transakcija u 2024. godini izvršena je korištenjem digitalnog novčanika umjesto fizičke kartice, prema podacima o plaćanju Monri. U Monri Payments-u prepoznajemo da digitalni i inovativni načini plaćanja poboljšavaju ne samo korisničko iskustvo, nego i operativnu učinkovitost trgovaca. Zato održavamo blisku komunikaciju s našim klijentima, prikupljajući vrijedne uvide u preferencije potrošača. Ovaj stalni dijalog omogućuje nam razvoj i prilagođavanje vrhunskih rješenja za digitalno plaćanje koja zadovoljavaju jedinstvene potrebe različitih industrija i tržišta diljem regije.
Kada biste profilirali tipične korisnike plaćanja u različitim tržištima CEE regije, koje biste specifične karakteristike ili trendove istaknuli?
Prolazimo kroz tranziciju u kojoj prosječni korisnik više ne podiže gotovinu s računa nakon primitka plaće, već sve češće koristi kartična plaćanja i digitalne novčanike. Brza i sigurna plaćanja postala su standard, a korisnici očekuju da taj proces bude neprimjetan i besprijekoran. Ovaj trend nije prisutan samo u maloprodaji, već i u sektoru ugostiteljstva te općenito kod uslužnih djelatnosti. Osim praćenja glavnih trendova, fokusiramo se i na one koji eksperimentiraju s kriptovalutama i instant plaćanjima – neki lokalni primjeri uključuju Aircash i Keks Pay u Hrvatskoj, Ropay u Rumunjskoj i IPS u Srbiji.
Koji su glavni izazovi s kojima se pružatelji platnih usluga susreću pri širenju na različita tržišta u regiji CEE? Koje ste ključne lekcije naučili skaliranjem Monri Paymentsa u ovoj regiji?
Ključ za prevladavanje regulatornih i tržišno specifičnih prepreka leži u uspostavljanju snažnih lokalnih partnerstava. Također, osiguravanje skalabilnosti tehnološke platforme omogućuje tvrtkama da ostanu ispred tržišnih trendova u stalnom razvoju. Iz mog iskustva, ulaganje u lokalnu korisničku podršku i pružanje personaliziranog pristupa ključno je za izgradnju povjerenja i nesmetano poslovanje.
Većina velikih igrača još uvijek izbjegava tržište CEE regije jer neka tržišta nisu dio Europske unije, što znači da ne mogu koristiti svoje prekogranične licence za prihvat kartičnih transakcija. Zato je naša strategija od samog početka bila partnerstvo i suradnja sa svim relevantnim sudionicima lokalnog tržišta, prvenstveno bankama.
Money Motion je događaj koji ste osnovali zajedno s Nikolom Škorićem i drugim partnerima. Koje su najvažnije fintech teme na ovogodišnjoj agendi?
Namjera nam je okupiti sve sudionike fintech ekosustava, uključujući fintech i kripto tvrtke, banke, kartične sheme, trgovce na malo, regulatore i krajnje korisnike. Iz tog razloga vjerujemo da će ovogodišnji Money Motion biti dinamičniji nego ikad. Cilj nam je potaknuti raspravu jer razvoj fintecha u Europi i svijetu ukazuje na to da svatko pokušava pronaći svoje mjesto u cijelom ekosustavu, ali se perspektive razlikuju. U proteklih godinu dana posebno su se izdvojile dvije teme: sve veći prijelaz na beskontaktna i potpuno digitalna plaćanja te pitanje hoće li kriptovalute zauzeti svoje mjesto u mainstream financijama. Svjedoci smo značajnog pomaka postojećih tvrtki prema otvaranju svog poslovanja novim rješenjima temeljenima na blockchainu i kripto tokenima kao sredstvu čuvanja i razmjene vrijednosti. Očekujem zanimljive rasprave s liderima financijske industrije o tranziciji u sustavu plaćanja, kao i s trgovcima.
Kada govorimo o digitalnim valutama, poput Digitalnog eura, koliko su europski pružatelji platnih usluga i banke otvoreni za ovu promjenu? Primjećujete li promjenu u stavu?
Koncept digitalnog oblika gotovine koji bi izdavala središnja banka i bio dostupan svima u eurozoni izazvao je velik interes i rasprave. Europska središnja banka trenutno istražuje mogućnost uvođenja digitalnog eura u suradnji s nacionalnim središnjim bankama. Digitalni euro bio bi digitalna verzija gotovine, elektronički ekvivalent papirnatim novčanicama i kovanicama, pružajući ljudima dodatnu opciju plaćanja. Pozitivno je što su ključni dionici od samog početka uključeni u ovu raspravu i radne skupine, što bi moglo ubrzati proces prihvaćanja. Međutim, još uvijek postoji niz otvorenih pitanja, uključujući infrastrukturu za prihvat digitalne valute i interoperabilnost između zemalja. Na Money Motionu ćemo ugostiti predstavnike ECB-a koji su izravno zaduženi za digitalni euro, što će biti sjajna prilika za daljnju raspravu o budućnosti koja nas čeka.
Cijeli članak možete pronaći na The Paypers.