Što će preživjeti budućnost plaćanja – keš, kartica ili kripto? Ako pitate Geu Kariž, direktoricu Mastercarda u Hrvatskoj, odgovor je: sve. No, kako kaže u drugoj epizodi podcasta Fintech Talks, koji zajednički donose Monri Payments i Lider media, ključna je riječ – izbor.

“Sve će ostati prisutno. Sve će biti samo stvar izbora korisnika – što mu je najbrže, najsigurnije, najpraktičnije.”

U svijetu koji Mastercard opisuje kao multi-rail, tehnologija ne izbacuje staro, već omogućuje paralelnu upotrebu različitih načina plaćanja – sve dok korisnicima odgovara.

U ugodnom, ali informativnom tonu, Gea je otvorila teme koje se tiču svih nas – od sigurnosti digitalnih plaćanja do financijske pismenosti navika potrošača u Hrvatskoj. Kao i …

Nestaje li zaista keš?

Ne baš. Iako mlađe generacije možda jednog dana ne budu znale što je “cash”, potpuno nestajanje gotovine, prema Gei, nije realno. Navike se mijenjaju, a pandemija je, kako kaže Gea, dodatno ubrzala prelazak na digitalna plaćanja.

“Možda će im to biti nepoznanica kao što je nama danas faks ili modem. Ali mislim da nećemo iskorijeniti cash nikada.”

Plaćanje donacije – karticom

Direktorica Mastercarda dala je i jedan simpatičan primjer – anegdotu svoje kolegice koja je na putovanju u Rumunjskoj karticom platila donaciju – u crkvi.

“Imam i fotku – stvarno super izgleda. Imaju POS unattended, znači bez čovjeka, dođeš i prisloniš karticu”

Gea također ističe kako je sigurnost digitalnih plaćanja ključna u smanjenju rizika od prijevara i zaštiti potrošača:

“Puno više ste vi ugroženi ako nosite keš zato što njemu nema traga. Možda nam to zvuči romantično, ali nije dobro za ekonomiju. Digitalna plaćanja pomažu u očuvanju i borbi protiv sive ekonomije. I vaš digitalni identitet ima neke recovery modele koje nudimo mi i naši partneri.”

Uz to, tokenizacija kartica koja će do 2030. postati standard, predstavlja puno sigurniju opciju:

“Do 2030. se planira velika većina kartica tokenizirati zato što je tokenizacija jednostavno sigurnija opcija od passworda. Pogotovo zato što sad imamo i višestruku autentifikaciju, imamo biometriju, tako da su ti sigurnosni modeli puno, puno jači za krajnjeg korisnika.”

U prvoj epizodi Fintech Talksa gostovao je Zvonimir Mavretić, BPM International Delivery Director u ASEE-u, koji je govorio o digitalnim ekosustavima, API-ima i inovacijama u bankarstvu. Možete ga pogledati klikom na link. 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)